Maidanezii din Târgu Jiu, îndopați cu FURADAN?!
Maidanezii din Târgu Jiu, îndopați cu FURADAN?!
InvestigatiiUltra - Scurte12 septembrie 2013


Am primit la redacție un memoriu prin care Primăria Târgu Jiu e acuzată că a demarat exterminarea câinilor fără stăpan. Mai exact, o persoană ce locuiește pe strada Brândușei susține că a găsit, sub unul din geamurile apartamentului său, mai multe bucăți de cârnat injectate cu furadan, unul dintre cele mai toxice pesticide, un singur mililitru de substanță ingerată putând fi fatal. Mai mult, susține martorul, aceste bucați de cârnați au fost aruncate acolo de hingherii ce au fost chemați la fața locului, dar nu au putut intra, curtea în care stau trei câini fiind închisă. Trist este că o bucată de cârnat fusese deja consumtă de unul dintre câini, animalul murind la câteva ore după.
În continuare, redăm integral memoriul primit la redacție:
”LOCUIESC IN STR. BRANDUSEI, BL. 3, SC. 2, APT. 23, PARTER. IN DIMINEATA DE MARTI 10 SEPT. AM GASIT, LA GEAMUL BUCATARIEI, ARUNCATE 2 BUCATI DE CARNATI „INDOPATI” CU O SUBSTANTA (FURADAN!?). O A 3-A „SE CONSUMASE”. APARTAMENTUL ESTE VECIN CU CASELE DIN STR. 11 IUNIE. DISTANTA DE LA ZIDUL BLOCULUI LA CURTILE VECINILOR E DE 4,5 M. LOCUL ESTE INCHIS, CA O CURTE. AVEAM 3 CAINI/FEMELE. UNA, CEA CARE DE LA ORA 3-4 DIM. A FOST F. AGITATA, LATRAND PERMANENT, ANUNTAND PREZENTA DE PERSOANE STRAINE, AM GASIT-O MOARTA IN JURUL OREI 7. STIAM CA LATERALELE BLOCULUI SUNT INCHISE. METODA ARUNCARII OTRAVII AU FACUT-O DIN CASA SCARII, PE GEAMURILE DE AERISIRE. MAI TARZIU, CATRE ORA 12 AM IESIT CU CATELUSA DE APARTAMENT LA PLIMBARE. LATERAL DE BLOC, LANGA GARDUL HOTEL ANA, MIROSIND A VRUT SA INGHITA CEVA. AM FOST SOCATA SA CONSTAT CA O ALTA BUCATA DE CARNAT ERA ARUNCATA ACOLO. AU MURIT SI MULTE PISICI. OTRAVIREA A FOST BINE TICLUITA DE CATRE PRIMARIE, CONSIDER EU. LUNI, AU FOST CHEMATI HENGHERII DE CATRE NUMITA *********** ********/jurnalista (oare este imputernicita de primar???), CARE NU A FOST ATACATA DE NICIUN AMARAT DE ASTFEL DE ANIMAL. S-A ALIAT CATORVA PERSOANE, CARE NU SUPORTA aceste ANIMALELE. PERMANENT, CAND LE VEDEAU, DE LA DISTANTA LE HUIDUIAU SI ARUNCAU CU PIETRE DUPA ELE (3-4 CAINI CARE SE ACIUIASERA IN ACEST CARTIER). NU INTELEG CUM, CHEMANDU-I PE HENGHERI, ACEASTA I-A TRIMIS LA BLOCUL MEU, SCARA PE CARE LOCUIESC, CA SA RIDICE CELE 3 CATELE. NU AU PUTUT INTRA, FIIND INCHIS. ASTFEL CA, NOAPTEA AU RECURS LA OTRAVIRE. DUPA OTRAVIRE, LA JUMATATEA ZILEI, AU APARUT TAIETORII DE GARD VIU, DUPA EI CEI CE ADUNAU RESTURILE. NU CUMVA PENTRU A ADUNA CADAVRELE!!!???? ALTADATA, TAIAU GARDUL SI UITAU SA MAI ADUNE TAIETURILE!!! MIERCURI DIMINEATA AM ARATA CARNATII UNUI MEDIC VETERINAR VENIT IN BLOC LA TRATAMENTUL UNUI PISIC. A CONFIRMAT CA ARATA A FI FURADAN. DE UNDE, CUM SI CU CE DREPT ISI PERMITE PRIMARIA SA COMERCIALIZEZE SI SA UTILIZEZE ACEASTA SUBSTANTA IN SCOPURI CRIMINALE??? JOI DIMINEATA INCERC SA INTRU IN AUDIENTA LA D-L PRIMAR SA-I PREZINT CELE 3 BUCATI DE CARNAT INDOPATE CU FURADAN. VA RECUNOASTE CA A DISPUS ASA CEVA??? CE AR ZICE DACA LA GEAMUL LUI AR GASI OTRAVA ARUNCATA??? DACA PRIN CARTIER, O BUCATA DE CARNAT ERA GASITA DE VREUN COPIL SI UTILIZATA IN VREUN FEL (DEAJUNS ATINSA), ACESTI CRIMINALI TOT ASA S-AR FI BUCURAT, CA SI DE FAPTE DE UCIDERE A ACELOR NECUVANTATOARE?????”

16 COMENTARII
  • matei georgeta vali 12.09.2013 la ora 16:50 pm
    INCOMPETENTI si mandrii de creierul lor.CAINII sunt mai destepti.ne meritam soarta ca i-am votat si pe deasupra ne-am si complacut in situatia de a accepta toate prostiile lor.NU AI VOIE SA ARUNCI OTRAVA IN SPATIU PUBLIC,degeaba nu recunoasteti........stiti ca sunt filmati salariatii vostrii?RESPECTATI LEGEA,intai voi,si apoi luati masuri corespunzatoare..sunteti IRESPONSABILI,"domnilor ",eu respect pe cei ce matura,pe voi NU
  • ForeignerFinland 12.09.2013 la ora 22:12 pm
    Can´t understand those horrible awfull things what is happening in Romania ! Please stop killing and murdering stray dogs and pets !! We are shocked of the news we read and hear here in Finland.. Help those associations who voluntarely takes care stray dogs and cats. <3
  • iubitorii de caini sa-i ia ACASA 12.09.2013 la ora 22:23 pm
    Marea iubitoare de caini pe langa faptul ca are ingradit spatiul public din fata blocului pentru a tine animale nehranite, capabile de crima este suparta foc , ca iesind cu animalul pe care il tine in casa(platind sau nu intretinere pentru acesta, ca doar il spala, il incalzeste, se aprinde becul pe scara etc.) a vazut catelele(fatate sau nefatate, care sa inmulteasca cainii comunitari capabili de crima) latrand cu foc. Extraordinar! Ce sa mai zicem oare despre banii nostri cheltuiti de spitale pentru tratamentele celor muscati de caini, sau mia grav cum putem da inapoi viata celor UCISI de caini??? Spunea o mae iubitoare de caini ca nu facem nimic impotriva criminalilor, violatorilor, etc. BA DA! Exista lege care ii condamna, asa cum exista acum lege care condamna si cainii criminali. Iubitoriide caini trebuie sa raspunda penal pentru crimele cainilor comunitari, adoptati de ei si lasati ulterior pe strazi. Si sunt prea putine cuvintele pentru a explica celor ca traiesc in lume paralela ca OAMENII sunt prioritari nu animalele!!!
  • Alex 12.09.2013 la ora 22:25 pm
    Nu va comvine ce se intimpla luati javrele in casa si raspundeti penal pentru faptele lor asa va mai comvine ???
  • ion 13.09.2013 la ora 10:14 am
    da oare nu putea fi un vecin care s-o fi saturat sa scherlaie potaia la 3 noaptea ? trebuie sa fie primaria ? tine cainele in casa nu afara daca iti e mila de el
  • Ann Cooper 13.09.2013 la ora 10:55 am
    Countries who treat ANY living thing with such a lack of respect are pure evil, backward & uncivilized. I am VERY careful now where my money goes & will never let any of these savage countries have a penny of it. As for their animals, if I could I would give them every spare penny. These vile countries don't deserve to have God's dear creatures. I feel sorry for the good people in these countries that have to witness there fellow countrymen committing such barbaric acts.
  • matei georgeta vali 13.09.2013 la ora 11:50 am
    animalutelle abandonate sunt de rasa si fiti linistiti ca au tot ce le trebuie.nu le luam daca n-aveam posibilitati.sunt impotriva otravii aruncate in oras.in momentul in care am facut acele afirmatii,stiam ce spun.mai ganditi-va ,voi cei care faceti afirmatii aiurea.LEGAL,nu se arunca otrava prin oras.n-ati vazut ca nimeni nu recunoaste fapta?copii mei sunt mari dar nici unii dintre dumneavoastra n-aveti de ai mici,in cartierul meu sunt multi
  • matei georgeta vali 13.09.2013 la ora 12:09 pm
    de ce nu omorati,voi,cate unul care va deranjeaza?eu le-am sterilizat,le-am facut carnet de sanatate cainilor mei,nu ii tin in fata blocului si i-am educat.cati dintre cei care vorbiti ati luat un caine sau macar sa-l fi omorat ca sa nu mai fie aruncata otrava acunm?ati dat vreodata ceva la un om al strazii cu gandul de a nu mai cauta fie pri tomberoane fie pe langa?cainii fara stapan trebuie prinsi si luata o decizie cu ei apoi,in functie de legislatia in vigoare
  • Tiberius 13.09.2013 la ora 12:24 pm
    Este o rusine ca se intampla asa ceva in aceasta tara! Intr-adevar, cainii nu trebuie sa stea pe strada, ci in adaposturi special amenajate, unde sa fie harniti, deparazitati, sterilizati si scosi spre adoptie. Din pacate, aceste lucruri nu se intampla pentru ca adaposturi adevarate, precum cele din afara, nu exista, ci doar cocine, in care cainii sunt lasati sa moara de foame, sa se manance intre ei, loviti, otraviti, impuscati etc. NU ASTA INSEAMNA EUTANASIERE, NU ASTA INSEAMNA SA REZOLVI UMAN O PROBLEMA! Asa cum sunt bani sa schimbe in fiecare an bordurile, sa asfalteze pe timp de iarna gropile si apoi sa le reasfalteze in vara, sa construiasca cele mai impozante case de cultura in zone mizere ale tarii ( ca doar na, exact casele de cultura lipseau si celelalte lipsuri erau acoperite ), prin fonduri europene fiecare oras mare din aceasta tara, care se vrea a fi crestina, ar fi putut sa construiasca un adapost adevarat si sa rezolve corect aceasta problema. Mi-e scarba de toti cei implicati in astfel de fapte! Eu unul nu am votat hoti si criminali care sa ma conduca! Chiar daca nimeni nu va face nimic sa opreasca ceea ce se intampla la ora actuala in orasele si localitatile din tara, cred cu tarie ca tot ceea ce facem in aceasta viata se va intoarce inapoi catre noi in acelasi fel si ca, intr-o zi, o sa aiba grija Dumnezeu ca fiecare sa isi primeasca partea, intr-o forma sau alta.
  • Ale 13.09.2013 la ora 13:08 pm
    Alex tu esti chiar retardat ...iubitorii de caini sigur il au deja acasa pe al lor ..cum va puteti imagina ca cineva poate tine intr-un apartament 2-3 caini??? eu una i-as lua pe toti acasa sa ii salvez de animalele care vor sa ii omoare ...si sunt convinsa ca nu sunt singura...in loc sa ii ucidem mai bine am ajuta asociatiile care le ofera adapost si hrana, dar NU..Doamne fereste sa dam 1 leu acolo unde este nevoie pt a se face ceva..si dupa aia ne plangem ca ne omoara saracile animale infometate. sufletelul lor e conceput ca sa fie aproape de inima omului, sa ii fie prieten nu dusman...cine e de vina k s-a ajuns asa??? cei care nu iubesc animalele...care arunca cu pietre...astea sunt singurele motive pt care bietii de ei sunt agresivi.
  • Elena 13.09.2013 la ora 23:39 pm
    Eutanasia= Metodă de provocare a unei morți nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea Ceea ce se intampla in momentul de fata in orasul asta mizerabil nu se poate numi eutanasie, ci CRIMA! Este ilegal ca toti sceleratii sa se apuce acum sa puna otrava si sa omoare cainii. Cum va mai suportati asa idioti??? Cum sa ti se para normal sa otravesti un caine? Mai bine traiesti in jungla intre animalele salbatice decat intre oamenii cu o astfel de mentalitate!
  • GIGI 17.09.2013 la ora 13:15 pm
    Da. Ceea ce s-a întamplat în Tg-Jiu, în dimineaţa zilei de marţi 10.09.2013 se numeşte CRIMĂ/CRIMĂ/CRIMĂ!!!!! Şi în zona Pedagogic am găsit câini morţi. Îl aveam pe BOBIŢĂ un căţeluş cuminte, depăşind cu mult cuminţenia celor în 2 picioare. Am văzut oameni cu suflet RĂU. Dacă acele necuvântătoare = patrupede se aflau în trecere ori erau undeva culcate la umbră, ace/i/ele BIPEZI/de ÎNCEPEAU CU ÎNJURĂTURI, LUAND PIATRA ŞI ATACANDU-I AŞA, DIN SENIN. Ia spuneţi: cine-i OM şi cine-i CÂINE????? DACĂ ANIMALUL ERA BLAJIN, NU ARATA AGRESIUNE, DE CE DADEAU DOVADA DE AGRESIUNE CEI CARE SE CONSIDERĂ CĂ SUNT OAMENI, SUPERIORI CÂINILOR?????
  • ALEX 18.09.2013 la ora 9:56 am
    Tu, ala de zici ca te cheama ION, esti asa copilas, fatat si crescut la "cutia de chibrite"??? Daca esti la o varsta respectabila, nu cred ca n-ai crescut la curte, cu latratul cainilor, cantatul cocosilor ori mugetul vitelor. Simteai ca traiesti, ca ai viata. La bloc, va dati boieri mari, simandicosi, deranjandu-va latratul cainilor pe care multi nu-i suportati. Da' e vai de capul vostru. Te scarpini in buzunar, nu mai ai bani nici de tigari, mergi la chiosc si ceri pe imprumut "pana vine pensia".
  • Dr.Florian Silvana 02.10.2013 la ora 21:22 pm
    Stop the poisonings !!!! This is sick , extreme cruel and is not resolving the overpopulation of dogs. The only solution is sterilisation !!!!!
  • Ion Popescu 03.10.2013 la ora 9:19 am
    D-na medic,( poate chiar ai titlul de dr.?) crezi ca-n engleza te faci mai inteleasa? Sau esti superioara speciei?
  • Eutanasiati Maidanezii 31.08.2014 la ora 22:42 pm
    Mai bine sa stam sa ne omoare maidanezii pe noi ....