Aproape de o mare performanţă
Alte sporturiSport23 septembrie 2011

Energia Rovinari a reuşit în meciul tur al optimilor de finală al Cupei României un rezultat care menţine echipa gorjeană în lupta pentru un loc în sferturile competiţiei. La Brazi, acolo unde Asesoft Ploieşti îşi dispută în acest an meciurile de pe propriul teren, Energia a pierdut la limită, scor 78-76, partida tur şi speră ca în meciul de la Târgu Jiu să poată obţine succesul cu care să treacă de multipla campioană a României.

Căpitanul echipei gorjene, Viorel Mocanu, crede că Asesoftul porneşte în continuare cu prima şansă, aşa că este nevoie de foarte multă muncă pentru a merge mai departe în această competiţie, dar şansele sunt mai mari decât altădată şi trebuie profitat la maxim de această situaţie favorabilă: “Nu ştiu câţi mai credeau după primele 20 de minute în şansa noastră, dar am reuşit până la urmă să scoatem un rezultat bun. Sunt doar două puncte diferenţă, dar asta nu înseamnă mai nimic, pentru că Asesoft-ul rămâne Asesoft, o echipă puternică şi capabilă să învingă pe oricine în România. Depinde în principal de noi, dacă suntem capabili să evităm greşelile pe care le-am făcut în meciul tur, în primele 20 de minute. Un joc bun din partea noastră, plus susţinerea publicului, pentru că a fost decisivă de multe ori, sper să ducă la o calificare. Dacă vom face ce am făcut în repriza a doua în meciul de la Brazi, plus multă muncă, atunci avem şanse. Trebuie să înţelegem că suntem o echipă, că trebuie să muncim toţi şi pe apărare şi în atac, şi dacă avem şi o zi bună la „shoot”, atunci cred că putem elimina Ploieştiul”, a declarat Mocanu.