BASCHET/ Succes facil pentru Energia împotriva lui Dinamo
Alte sporturi10 aprilie 2013

Energia Rovinari nu a avut probleme în primul meci din play-out, disputat aseară, la Târgu Jiu, în faţa celor de la Dinamo Bucureşti, şi a învins lejer, scor 92-71. Echipa gorjeană a câştigat primele trei sferturi (17 – 12; 33 – 23; 24 – 14) şi avea la un moment dat 33 de puncte avans. Pe final elevii lui Radu Stroescu au redus însă ritmul, şi au pierdut sfertul al patrulea (18 – 22). Cei mai buni oameni ai partidei au fost jucătorii Energiei, Wisseh şi Janjusevic. Americanul Jay Wisseh a fost cel mai bun marcator, cu 22 de reuşite, iar sârbul Milan Janjusevic, sigurul de pe teren care a reuşit un double-double.

În această seară, Energia va juca cel de-al doilea meci din play-out contra celor de la Dinamo. Partida va avea loc în Sala Sporturilor din Târgu Jiu, de la ora 19:00. Nu va fi televizată.