Energia câştigă din nou, după trei înfrângeri consecutive
Alte sporturi7 martie 2013

După trei eşecuri consecutive, soarele şi-a întors faţa şi spre Energia Rovinari, echipa lui Nikolici învingând cu destule emoţii, pe teren propriu, formaţia CSM Bucureşti, 86-84. Energia a reuşit să întoarcă scorul după ce fusese condusă chiar şi cu 15 puncte. Jucatorii remarcaţi în această partidă sunt Darby şi Wisseh.
Energia a început partida cu CSM Bucuresti foarte slab, adversarii dominând clar primele 3 sferturi şi conducând chiar şi la o distanţă de 15 puncte. Însă gorjenii au reuşit să evite o nouă înfrângere ce ar fi continuat seria celor trei eşecuri suferite împotriva echipelor Giurgiu, Farul şi Târgu Mureş, şi asta datorită lui Darby şi Wisseh care au jucat extraordinar şi i-au ajutat pe colegii lor să revină şi să câştige partida.
Iată ce a declarat antrenorul Energiei, Slobodan Nikolic, după acest succes: „E o victorie importantă pentru noi după eşecurile din ultima vreme. Era important să ne recăpătăm încrederea după meciul de la Mureş. Ne-am apărat mai bine în zonă, mai ales în ultimele 15 minute, jucătorii au comunicat bine între ei, dacă ne apărăm bine, putem şi să atacăm mai bine”
Nikolic a reuşit să îşi mai prelungească, în urma acestui succes, aventura la gruparea gorjeană. În cazul unei înfrângeri împotriva echipei bucureştene, el urma să fie demis. Situaţia rămâne, totuşi, neschimbată şi în cazul partidei următoare, cea pe care Energia o va disputa împotriva echipei SCM Universitatea Craiova. Dacă vrea să rămână antrenorul gorjenilor, Nikolic trebuie să învingă şi în deplasarea de la Craiova. În acest moment, echipa craioveană ocupă locul secund în Liga Naţională de Baschet Masculin, la egalitate de puncte cu ocupanta primului loc, CSM Oradea, fiind considerată surpriza plăcută a acestui sezon.