Gorjeanca Denisa Tîlvescu, bronz pentru România la ''europenele'' de canotaj
Alte sporturiSportUltra - Scurte31 mai 2015

Canotoarea Denisa Tîlvescu a debutat în reprezentativa României de seniori și a obținut, duminică, medalia de bronz la proba de opt rame cu cârmaci, la Campionatul European de Canotaj.
România a concurat în finală cu reprezentantele Rusiei, Olandei, Germaniei, Belarusului și Marii Britanii.
Rusia s-a clasat pe prima poziție, urmată de Olanda, iar România a încheiat cursa pe locul trei.
denisa tilvescuDenisa Tîlvescu, la nici 19 ani, este multiplă campioană mondială și europeană la juniori, campioană olimpică la tineret, iar duminică și-a făcut debutul în randul senioarelor cu o medalie de bronz. Tânăra sportivă este născută la data de 13 august 1996, la Tg-Jiu, și este produsul școlii de canotaj de la Orșova. Obiectivul gorjencei este să participe la Olimpiada de la Rio, care va avea loc anul viitor. Echipajul din care a făcut parte  sportiva gorjeancă a fost format din: Mădălina Bereș, Mihaela Petrică, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Irina Dorneanu, Roana Cogianu, Andreea Boghian și Daniela Duncea.
România a participat cu șapte echipaje (masculin-feminin) și a reușit să-și îndeplinească obiectivele propuse, cu două medalii și două clasări pe locurile 4-6.
Competiția s-a desfășurat în Polonia, la Poznan, pe lacul Malta, în perioada 29-31 mai.