HANDBAL/Energia, aproape de surpriză cu HCM
Alte sporturi18 martie 2013

energia panduriiEnergia Pandurii Târgu Jiu a fost extrem de aproape să producă o surpriză uriaşă, şi să învingă echipa campioană şi lider al Ligii Naţionale, chiar la ea acasă. Până în minutul 55 al partidei de la Constanţa, Energia a mers cot la cot cu HCM, ba chiar a şi condus pe tabela de marcaj în câteva rânduri, dar la diferenţe mici de goluri. Prima repriză a fost una excelentă pentru gorjeni, scorul la pauza fiind 13-13. Forma bună a Energiei a continuat şi în repriza secundă, însă constănţenii şi-au îmbunătăţit considerabil jocul, iar pe final au reuşit, şi cu puţin noroc, să se distanţeze la 4 goluri şi să câştige confruntarea cu scorul de 25-21. Handbaliştii târgujieni pot să iasă, totuşi, cu fruntea sus din această înfrângere, evoluţia lor fiind una lăudabilă.