HANDBAL/Energia Pandurii – CSM Bucureşti 27-25
Alte sporturi25 martie 2013

handbalEnergia Pandurii a învins CSM Bucureşti cu scorul de 27 la 25, într-o partidă importantă pentru gorjeni în cursa lor de a prinde locul 8 în clasament, poziţie ce le-ar permite participarea în Cupa României. Partida disputată sâmbătă, la Târgu Jiu, a fost una foarte echilibrată. Scorul la pauză a fost 13-13, însă, atât în prima, cât şi în cea de-a doua repriză au avut loc câteva întoarceri de scor. Energia a reuşit să câştige această confruntare, datorită formei excelente a hadbaliştilor târgujieni din ultimele 5 minute, atunci când aceştia au marcat de 4 ori, şi au încasat un singur gol. Dintre marcatorii echipei lui Andrieş, cel mai prolific a fost Roşca cu 8 goluri înscrise, urmat de Mledenciu şi Popescu, ambii marcând de patru ori. După victoria înregistrată în această etapă, Energia rămâne tot pe locul 9, dar s-a apropiat la un singur punct de de CSM Bucureşti şi Politehnica Timişoara, având la dispoziţie încă 3 etape pentru a mai urca cel puţin un loc în clasament, înainte de încheierea campionatului.