Pandurii este vicecampioana României. Va evolua în următorul sezon al Europa League
Ultra - Scurte29 mai 2013

Pandurii Târgu Jiu a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul de pe teren propriu cu Astra Giurgiu, însă a beneficiat şi de rezultatul înregistrat la Ploieşti (Petrolul – Gaz Metan Mediaş 1-1), şi a terminat sezonul 2012 – 2013 al Ligii 1 pe locul 2, cu 63 de puncte. Cei care au deschis scorul au fost giurgiuvenii, prin Bukari (minutul 33), gorjenii restabilind egalitatea în minutul 56, în urma unui gol marcat de Lemnaru. Acest rezultat de egalitate, coroborat cu remiza de la Ploieşti, îi aduce grupării gorjene, pe lângă titlul de vicecampioană a României, o calificare în primul tur preliminar al Europa League, premieră absolută în istoria de 51 de ani a clubului.
Vezi aici rezumatul video al partidei de la Târgu Jiu.