Problema maidanezilor din Lelești, ''rezolvată''. Au fost împușcați la marginea comunei
Problema maidanezilor din Lelești, ''rezolvată''. Au fost împușcați la marginea comunei
Ultra - Scurte16 septembrie 2013


Sătul de problema câinilor maidanezi din comuna Lelești, primarul Marian Rotaru a luat legatura cu Agenția Județeană pentru Vânători și Pescari, și le-a solicitat acestora să împuște patrupedele. Rotaru se plânge că foarte mulți câini ajung la Lelești de la groapa de gunoi a Municipiului Târgu-Jiu de la Bârsești sau sunt aduși cu mașinile din oraș.
„La noi ajung câinii de la groapa de gunoi a municipiului Târgu-Jiu care este la Bârsești. Pentru că nu au ce mânca pleacă prin păduri și se apropie foarte mult de sat. Am rezolvat cu cei de la AJVPS pentru că le-am solicitat sprijinul și câinii fără zgardă au fost împușcați sau nu știu ce au făcut. Cert e că nu mai sunt. Se postaseră pe lângă școli și noi i-am scos în câmp, iar de acolo s-au ocupat vânătorii. Câinii fără stăpân prinși pe fondul de vânătoare sunt împușcați, că atacă vânatul. Nu știu câți câini au fost”, a declarat Marian Rotaru, primarul din comuna Lelești.
Marian Rotaru a mai ținuit să precizeze că a fost sesizat de către cetățeni că maidanezii sunt aduși cu mașini în localitate, din Târgu Jiu.
„Mi-au spus cetățenii că au văzut de mai multe ori mașini din care sunt descărcați câini. Eu am luat legătura cu cei de la Primăria Târgu-Jiu, cu cei de la Edilitara și mi-au zis că daca mai vedem mașini care descarcă maidanezi să-i anunțăm și ei vor interveni să vadă care este situația”, a mai precizat Marian Rotaru.
Detalii, aici.

20 COMENTARII
  • Sorin 30.09.2013 la ora 23:21 pm
    Ar trebui inaintata plangere penala contra Primarului.
  • ilegal 30.09.2013 la ora 23:22 pm
    "domnul" asta stie ca e pasibil de puscarie? de ce nu se sesizeaza nimeni, chiar suntem republica bananiera romania? ori se respecta legea, ori nu, ca asa ne luam si noi o pusca si o descarcam in capul cui avem chef...
  • joannamgr 30.09.2013 la ora 23:26 pm
    Asta "da" primar....sper ca domnul primar sa aiba parte de aceeasi soarta!
  • ALINTM 30.09.2013 la ora 23:39 pm
    bravo ,acum distribui acest articol in toata europa , sa fie sters orasul vostru din civilizatie ,sa nu calce vreun strain in gunoiul vostru primitiv de oras
  • Diana Sommer 30.09.2013 la ora 23:50 pm
    Sick ppl Shame rumania!!!
  • blestemul oltenilor 01.10.2013 la ora 0:57 am
    Olteni cretini! Ce dracu` sa le ceri astora?!
  • UnNebunAnonim 01.10.2013 la ora 1:28 am
    La sfarsit de saptamana vom face si noi cateva zeci de bucuresteni vreo 40 o vizita in satul vostru sa vedem daca ne impuscati, pentru ca noi mai mult ca sigur va vom rupe picioarele pe strada. Nu ne intereseaza vinovati sau nu. Toti sunteti in aceiasi barca. Pentru ceea ce tocmai ati facut va spun feriti-va ca va asteapta spitalul. Impuscati niste vietuitoare care nu au cum sa se apere impotriva armei? e lasa ca va punem in aceiasi situatie. Iar despre tine doamna primar de azi inainte iti garantez ca te vei uita peste umar in fiecare zi.
  • alice popa 01.10.2013 la ora 9:53 am
    ...sa va dea D-zeu sobolani cît ciinii pe sub paturi...sa va sature...
  • politia animalelor 01.10.2013 la ora 9:58 am
    O SA DATI SOCOTEALA PENTRU CRIMELE ASTEA. SA VA UITATI MEREU IN SPATELE VOSTRU DE AZI INAINTE CAND IESITI PE ULITA
  • Louise 01.10.2013 la ora 10:32 am
    Stop this cruelty. A lot of people will boycot Romania forever. Me too... I hate animal abusers.
  • Lida Petrica 01.10.2013 la ora 12:07 pm
    Foarte bine, a scapat de o problema ! Oamenii de la tara nu sunt asa sensibilosi ca voi orasenii ! pac pac, am scapat de caini. Ar trebui sa faca asa in toate orasele. Cand se impusca vanat nu mai bociti ... o caprioara nu e la fel de draguta ca un caine? Vi s-au atrofiat creierele cu cainii vostrii !!
  • mihaela 01.10.2013 la ora 16:55 pm
    A scapat de problema? Asa se scapa de probleme? Nu-mi place mutra ta iau o pusca si-ti zbor creierii aia atrofiati deja de atata prostie? In tara asta exista legi care trebuie respectate.Daca primarul face asa ceva,ce sa te mai astepti de la restul? Nu asa se rezolva problema cainilor.La sate ,taranul care nu-i sensibilos isi lasa cateaua la nunta dupa care arunca puii pe strada ca sa aiba primarul de lucru,nu-i asa? Cand o sa va civlizati naibii o data?Daca nu sunteti in stare mutati-va in Siberia.
  • matei georgeta vali 01.10.2013 la ora 18:10 pm
    oare primarul din LELESTI nu putea convinge locuitorii sa=si sterilizeze cainii iar pt. cei cu posibilitati reduse sa-i sponsorizeze?firma dumnealui ar fi putut fi scutita de impozit.nu cred ca acolo sunt o infinitate de animale
  • gorjanul 01.10.2013 la ora 22:29 pm
    Doctoru' Rotaru are capul Mare dar e plin 3/4 cu alcool iar restul de 1/4 cu tarate . Ce drac' sa ceri de la un carciumar analfabet crescut la Cooperatie sub aripa protectoare a lui Morega . La asa mentor asa invatacel .
  • Barbara Ring 02.10.2013 la ora 6:01 am
    Please understand that the world is watching. What you are doing to the stray animals in your country is unforgivable. If you do not call an end to this slaughter, it will be a blight upon your country and your people.
  • Eliin Ryberg 02.10.2013 la ora 10:31 am
    HORRIBLE.......
  • Raul G. 02.10.2013 la ora 12:17 pm
    Rusine! Rusine! Rusine! Uitati de ceea ce ne deosebeste pe noi oamenii de animale! Se pare ca am gasit verigile lipsa ale evolutiei!
  • Nicu Petre 02.10.2013 la ora 15:29 pm
    Ţăranul tot ţăran.El crede că a reyolvat problema care abia acum v+a genera alte probleme.JUSTIŢIA NU CITEŞTE yiarul???????????
  • Sorin 26.10.2013 la ora 11:34 am
    "maidanezii sunt aduși cu mașini în localitate, din Târgu Jiu." Oare cine ii aduce ?
  • Maidanezii 09.05.2015 la ora 18:09 pm
    Sunt perfect de acord cu impuscarea maidanzilor si exact asa trebuie sa procedam in toata romania daca vream sa scapam de haitele de maidanezi .